Lærer
Abonner på nyt om Fatihs H&D-videoer i dit personlige nyhedsbrev.
Inspiration til fjernundervisning “Drømmehus eller blyantholder” af genbrugspapirer i håndværk og design.
Sømbilleder projektet.
Lav en dukkehus med jeres elever.
Kastemaskine projektet
Design og byg en drage...
Håndværk og design under corona-krisen.
Håndværk og design under corona-krisen.
6.g har bygget broer i natur-teknologi og fremlagt deres projekt.
Video fra 6.G's "skammel" projekt. Skammel -forløbet er tiltænkt til 5. og 6. klassetrin, og jeg vurderer, at forløbet vil vare 14-16 lektioner. I dette forløb kommer eleverne til at bruge mange forskellige værktøjer og teknikker, som vi bruger i håndværk og design.
Video fra 6.e's "fidget spinner" projekt. Fidget spinner -forløbet er tiltænkt til 5. og 6. klassetrin, og jeg vurderer, at forløbet vil vare 6-8 lektioner. I dette forløb kommer eleverne til at bruge mange forskellige værktøjer og teknikker, som vi bruger i håndværk og design.
Video fra "5.d's akvarium projekt".
Se video fra 6.d’s "kalaha projekt"
Video fra "Juleforløbet" i december.
Video fra "design og byg din egen reol projektet".
Video fra forløbet ”Skål i kobber”
Video fra forløbet "Design dit eget fly"
Video fra forløb med lav dit eget stativ til opbevaring af nøgler, medaljer, armbånd, halskæde i håndværk og design.
Video fra forløb med design af tog i håndværk og design. Materialer: Fyrretræ, krydsfiner, dekupørsav, geringssav, papir, blyanter, maling, sandpapir, stof, søm, lim, rundstok, mm