BLOG Erfaringer og refleksioner fra SOSU-verdenen

Abonner på nyt om Erfaringer og refleksioner fra SOSU-verdenen i dit personlige nyhedsbrev.

OBS: Du er ikke tilmeldt et personligt nyhedsbrev og får derfor ikke en mail med dine valgte emner/blogs. Tilmeld dig her

0   8

Ny i trafikken...

Hver sommer pryder søde, smilende børn bagsmækken på busserne med det velkendte: “Pas på mig. Jeg er ny i trafikken”. August betyder også 1.skoledag på SOSU-skolerne og andre erhvervsskoler i landet. Vi tager imod nye elever på Grundforløbene 1 og 2 og på vores hovedforløb. Vores elever skal ud og virke i et udfordret velfærdssamfund og i nogle erhverv, hvor der ikke er langt til forsiden på BT eller Ekstra Bladet. Vi skal huske på, at de er elever, også selvom de er voksne(iflg. fødselsdatoen), og at de ikke ved og kan alt endnu, selvom de selv nogen gange tror det.

0   12

Bag facaden...

Hvad der også gemmer sig bag facaden, men næppe har shitstormspotentiale. Noget om fordomme, helte og bleer.

Netværket Sosu-undervisere er for alle, som underviser på social- og sundhedsskoler eller har interesse for området. 

Læs mere om de faglige netværk
Nu får du et nyhedsbrev (inkl. fagrelevante annoncer) fra netværket. Du kan ændre dine valg af nyhedsbreve på din profilside.
116 andre er allerede tilmeldt