Endnu et forlag med lavprishæfter til edb-læserne er dukket op med AHA-forlaget, der således følger i hælene på blandt andet forlaget Know Ware.
Hæfter til denne pris er overkommelige for enhver. Min erfaring siger mig, at de helt klart lever op til deres formål: du kommer hurtigt i gang med et kompliceret edb-program.
'Billeder på skærmen' er ingen undtagelse. Bogen refererer direkte til programmet 'Paint', som er standard i Windows 95 og til 'Paint Shop Pro', der er et shareware-program (det betyder, at man kan anvende det gratis i en vis tidsperiode, inden man ved egen drift lader sig registrere og betaler for en licens). Paint Shop Pro er blandt de hyppigste programmer på edb-bladenes cd-rom'er og kan i øvrigt hentes på Internettet.
Steen Juhler gennemgår de væsentligste funktioner omkring billedbehandling, først i Paint og senere - når det bliver mere avanceret - i Paint Shop Pro. Således gennemgås arbejde med farvedybde, tegning på skærm, indscanning af billeder og egenproduktion af ikoner.
Flere af de mange forskellige billedformater - bmp, jpg, tif, gif og så videre berøres, og emner som photo-cd og billeder hentet på Internettet.
'Billeder på skærmen' er en relevant lille bog til arbejde med billeder på computeren. Den er nem at gå til og kan sagtens bruges som opslagsværk. Jeg vil foreslå, at den ligger i et par eksemplarer i edb-lokalet, så eleverne har mulighed for at referere til den, når de skal have løst problemer på området.
Billeder på skærmen
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.