Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Besparelser: Det ulmer blandt forældrene på Nørrebro

‘Skoler uden penge varer ikke længe’ står der på et stort banner, der er ophængt foran indgangen til Hellig Kors Skole, som torsdag morgen var blokeret af forældre. Elevrådet var mødt frem for at tage sig af mindre elever, som var uden pasning.

Niels Bjørn Pedersen
Start debatten
1. februar 2007, kl. 14:19

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Kun to elever mødte dog op ved skoletidens begyndelse kl. 8.

Københavnermodellen

Brug folkeskolen på Nørrebro

Åbent brev fra lærerne påHellig Kors Skole

Overblik over situationen på skolerne påKøbenhavns Kommunes hjemmeside

Blandt deltagerne i blokaden var Mette Kirk, formand for skolebestyrelsen.

"De foreslåede besparelser rammer skolen og børnene særdeles hårdt", siger hun og understreger, at det sker i en situation, hvor der stilles krav om, at skolen skal være blandt de bedste på integrationsområdet.

"Vi er blandt andet med i Københavnermodellen for integration, som skal sikre en bedre fordeling af et- og tosprogede elever", siger hun.

Mette Kirk frygter, at en stor del af det udviklingsarbejde, som lærere og forældre har lagt stor energi i, nu kommer til at ligge i ruiner.

Ud over sit arbejde i skolebestyrelsen deltager hun også i arbejdet i foreningen 'Brug Folkeskolen på Nørrebro' (BFN). Det er en forældreforening, som arbejder på tværs af de otte folkeskoler på Nørrebro.

Forældrerepræsentanter fra bydelens skoler mødtes onsdag aften. Her besluttede man, at henvende sig til overborgmester Ritt Bjerregaard og Borgerrepræsentationen for at få en anden løsning på de økonomiske problemer. Samtidig besluttede BFN at arrangere en fordemonstration på Blågårds Plads torsdag den 8. februar kl. 14.30. Den vil senere tilslutte sig Skole og Samfunds demonstration kl. 16 på Rådhuspladsen.

"Man kan roligt sige, at det ulmer blandt forældrene og skolebestyrelserne på Nørrebro", siger Mette Kirk. Hun håber, at både forældre og lærere vil deltage i fordemonstrationen på Blågårds Plads.

Mindst 12 skoler berørt af aktioner i dag

Mindst 12 folkeskoler i København var berørt af aktioner i dag torsdag den 1. februar. Det fremgår af en side på internettet, som Københavns Kommune har oprettet for at orientere borgerne om udviklingen på kommunens skoler.

Generelt er billedet, at det især er de ældre elever, der er aktive med besættelser og blokader. På Hellig Kors Skole har forældrene blokeret adgangen til skolen og på Brønshøj Skole holdt lærerne et kort fagligt møde.

I morgen fredag afholder lærerne Guldberg Skole og Rødkilde Skole faglige møder. Om flere skoler oplyses det endvidere, at der er mulighed for enten elevblokader eller faglige møder i løbet af fredagen.

På Sortedamsskolen er der uddelt løbesedler om demonstration på mandag den 5. februar.

Næstformand i Københavns Lærerforening Ole Hein Christensen siger, at det er fint at lærerne holder faglige møder, men det må ikke ske i arbejdstiden, understreger han.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Besparelser: Det ulmer blandt forældrene på Nørrebro

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS