Se kulturhistorien på nye måder og få sat liv i bibelhistorien. Et nyt og spændende bogværk gør det muligt at udøve frugtbart fagsamarbejde mellem kristendomskundskab, geografi og historie.
Hvor mange er egentlig vidende om landet Israels kulturgeografi? Ofte er det kun teologer og kristendomskundskabslærere, der interesserer sig for Bibelens og kirkehistoriens lande. Det nye atlas fortæller om levevilkår på bibelsk tid med en forklarende tekst til 160 farvekort og 50 illustrationer. Det er spændende at følge udviklingerne i menneskenes vandringer i Den frugtbare halvmåne, tiden i Mesopotamien, oldkirkens udskillelse i en øst-ortodoks og i en vest-katolsk kristendom, reformationstiden, korstogene, klosterbevægelsen, kristen mission i den tredje verden, islams udbredelse og de mange forskellige kristne retninger i USA.
Det er virkelig et værk, som er værd at falde i staver over. Og derfor kan bogen bruges til lærerens og elevernes personlige fordybelse, projektopgaver eller som konkrete opslag i forbindelse med et religionshistorisk emne. Ofte kan det nemlig være svært at få børn til at forestille sig geografiske steder, hvis klima og landegrænser har ændret sig markant over tid. Derfor er dette nye atlas virkelig en pædagogisk håndsrækning til læreren ? især i kristendomskundskab.
Atlas over Bibelen og kirkehistorien
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.