Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Arbejdstilsynet griber ind over for rummelighed i skolen

Af hensyn til arbejdsmiljøet kan behandlingskrævende børn ikke rummes i den almindelige undervisning i grundskolen, konkluderer Arbejdstilsynet efter et kontrolbesøg på Nyager Skole i Rødovre. Borgmesteren klager nu over tilsynet.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
4 kommentarer
14. december 2006, kl. 14:52

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

4 kommentarer

"Det kan aldrig blive Arbejdstilsynets opgave at blande sig i den pædagogiske linje - og som her forsøge at afvise den rummelige skole og de pædagogiske principper vi har arbejdet efter de sidste mange år. Arbejdstilsynets indblanding i den pædagogiske linje i landets skoler er en bombe under de seneste 10 års bestræbelser på at skabe den rummelige folkeskole", hedder det i en harmdirrende pressemeddelelse fra borgmester Erik Nielsen i Rødovre Kommune.

"Jeg mener, at det at flytte børn permanent til specialskoler eller specialklasser skal være undtagelsen, som vi kun anbefaler i ganske særlige tilfælde. Det er meget vigtigt, at netop de børn, der har særlige behov, går i skole i deres lokalområde og er sammen med deres kammerater i undervisningen. Det er ganske enkelt den bedste måde at sikre en ordentlig uddannelse for alle - og at skabe trygge nære fællesskaber for alle uden diskrimination",siger Erik Nielsen og fortsætter:

"Det er samtidig klart, at den rummelige skole kræver, at der bliver stillet tilstrækkelige ressourcer til rådighed. Og det er netop enhver kommunalbestyrelses ret og ansvar at se til, at det sker".

Arbejdstilsynet har efter et kontrolbesøg på Nyager Skole skrevet til Rødovre Kommune, og beskrevet hvordan børn med neurologiske og psykiske problemer må vente op til to år på undersøgelse, behandling og et relevant skoletilbud. Imens har Nyagers lærere vanskeligt ved at tilgodese børnenes undervisning, samtidig med at de forstyrrer de øvrige børns undervisning. Det er det brev, der nu får borgmester Erik Nielsen til at klage over Arbejdstilsynet til beskæftigelsesminister Claus Hjorth Frederiksen i blandt andet til undervisningsminister Bertel Haarder og Kommunernes Landsforening, hvor han selv sidder i bestyrelsen.

4 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Arbejdstilsynet griber ind over for rummelighed i skolen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS