"Arbejdsvilkårene er blevet uacceptable efter, at den faste sekretærstilling er nedlagt", siger teknisk konsulent på udstillingen Ole Hansen.
Udstillingen i København har omkring tusind besøg om året. Især besøges den af mange skoleklasser. Rundviserne har indtil nu været cirka 20 tilsynsførende i Arbejdstilsynet, der på skift har vist rundt. Udstillingen hører under Arbejdsmiljørådets Service Center.
"Rundviserne skal fremover selv være viceværter på udstillingen. De skal åbne udstillingen, tage imod gæsterne, lukke gæsterne ud, lukke udstillingen og i det hele taget stå for alt det praktiske. Det har de sagt fra overfor", fortæller Ole Hansen.
Udstillingen vedrørende Arbejderbeskyttelse er den eneste af sin art i Norden. Den fortæller om forskellige former for arbejderbeskyttelse - fra hjelme og sikkerhedssko til indretning af en byggeplads.
Direktør for Arbejdsmiljørådets Service Center, Finn Bay Madsen, siger, at rundviserne selv har valgt ikke at ville arbejde under de nye forhold.
"Jeg har beklaget overfor rundviserne, at de har taget denne beslutning. Vi er nu gået i gang med at finde nye undervisere med arbejdsmiljø-erfaring. De skal så oplæres, men jeg regner med, at udstillingen er i gang igen i begyndelsen af marts".
Finn Bay Madsen fortæller, at nedlæggelsen af den faste stilling i udstillingen er begrundet i omstruktureringer. Resurserne fra den nedlagte stilling skal bruges i projektafdelingen i Arbejdsmiljørådet Service Center. De nye undervisere lønnes med honorarer.
Arbejdsmiljø-rundvisere har nedlagt arbejdet
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.