Seks bøger, der handler om popstjerner eller fodboldstjerner: Lady Gaga, Nik og Jay, Justin Bieber, Rooney, Ronaldo og Messi. Bøgerne henvender sig primært til mellemtrinnet, men fans i alle aldre kan finde underholdning her.
Bøgerne om stjerner er bygget over samme skabelon med afsnit om stjernens opvækst, for eksempel er Lady Gaga vokset op i en resursestærk familie, har gået på de bedste skoler og har altid været anderledes end de andre. Ronaldo er derimod vokset op i en fattig familie med mange sociale problemer. Han var en fighter og ville vinde. Derudover er der afsnit om musikkens eller fodboldens plads i deres liv, hvordan deres talent har udviklet sig, og hvad der særligt kendetegner dem som popmusikere eller fodboldspillere. Vi får også oplysninger om deres karriereforløb og fans. I alle bøgerne er der en quiz, hvor læseren kan teste sin viden om stjernen.
Bøgerne er skrevet i et lettilgængeligt sprog med mange flotte fotos og et appetitligt layout. Forrest er der en plakat af stjernen. Der er ikke indholdsfortegnelse, stikordsregister, ordforklaringer eller henvisninger til andre bøger om emnet. Det betyder, at bøgerne ikke kan bruges i undervisningsforløb med fokus på faglig læsning. På mellemtrinnet vil man blandt andet arbejde med at bruge fagbogens hjælpemidler, og de er ikke prioriteret i disse bøger.
Men bøgerne er glimrende bud på fagbøger til lystlæsning for fodbold- og popinteresserede børn og unge.
Alt om Messi / Alt om Rooney / Alt om Ronaldo / Alt om Justin Bieber / Alt om Nik & Jay / Alt om Lady Gaga
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.