Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Alkoholforebyggelse i børneårene

Klik for at skrive manchettekst.

Annette Westrup
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:21

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Denne udgivelse dokumenterer tredje fase af et forskningsprojekt om alkoholbevidsthed hos børn og unge, som Sabroe har forestået siden 1988.

Der er kommet megen dokumentation på bordet om, hvor fordrukken dansk ungdom egentlig er. I denne sidste bog påpeger forskningsholdet, at alkoholforventninger (lig med når jeg bliver fjorten, skal jeg være fuld hver fredag) er indlært, inden børnene fylder elleve. Forventningerne skal altså ændres, mens børnene er ret små. I indskolingsårene. Halvdelen af bogen indeholder derfor et undervisningsforslag til 1.-3. klasse, lærervejledning, forslag til forældreinformation plus evaluering af arbejdet med materialet foretaget i år 2000 af 30 indskolingsklasser. Om arbejdet får indflydelse på de involverede elevers alkoholbevidsthed, vides altså ikke på nuværende tidspunkt.

Bogen dokumenterer i al sin videnskabelige grundighed til overflod, at vi har et særligt dansk problem med meget drikkende unge, at 'våde' hjem får 'våde' børn, at alkohollovgivning er uden megen virkning, at alkohol er meget billig og lettilgængelig, at børn er uden for alkoholpædagogisk rækkevidde, når de er fyldt elleve.

Hvad foreslår handlingskompetenceorienterede forskere så? Børnehaven, nå nej, måske lige tidligt nok, men indskolingen da. Her kan forbrugerne, vælgerne, skatteyderne, patienterne, mens de er små og varme, lære at spare på vandet, redde hvalerne, være søde ved hinanden, integrere nydanskerne og afskaffe pornoen. I dette tilfælde lære allerede som seksårige, at alkohol skal nydes med måde. Vi har jo et skemaløst fag, sundhed, hvor alt kan proppes ind. Skal vi hoppe på den? Ikke én elev i indskolingen ville jo selv foreslå, at det skulle være årets emne med forældremøde og det hele, inklusive besøg af store elever til at fortælle om fester og druk, og ringe til eksperter og hele projektmøllen.

Det ville være totalt lærerstyret og totalt forældreovervåget. Men hvis lærerne mener, det er relevant, og har totalt greb om forældreinformationen, så er elevmaterialet interessant nok, men først til 4.-5. klasse.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Alkoholforebyggelse i børneårene

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS