Det viser en fagretlig sag, som har ført til to modsatrettede domme.
I 2004 førte Lærernes Centralorganisation, LC, sag mod Amtsrådsforeningen for at få anerkendt, at en ergoterapeut, der var ansat som synskonsulent på Synsinstituttet i det daværende Nordjyllands Amt, skulle være omfattet af LC's overenskomst på området.
Overenskomsten tager udgangspunkt i den ansattes funktioner, og LC fik medhold i, at en synskonsulent skal aflønnes efter overenskomsten mellem Amtsrådsforeningen og LC uanset sin uddannelsesmæssige baggrund. Men bagefter lagde Ergoterapeutforeningen sag an mod Amtsrådsforeningen med påstand om, at konsulenten i stedet skulle ansættes efter sundhedskartellets overenskomst, der bygger på medarbejderens uddannelse.
Afklarende møde i løbet af sommeren
I januar i år fik Ergoterapeutforeningen medhold ved en voldgift. Der er altså to forskellige afgørelse om den samme sag.
Som opfølgning undersøger Danske Regioner - der har afløst Amtsrådsforeningen - hvor mange der er omfattet af problemstillingen, og de involverede parter, LC, Danske Regioner og Ergoterapeutforeningen mødes i løbet af sommeren for at få løst de konkrete problemer.
"Der er sandsynligvis tale om forholdsvis få ergoterapeuter, der - som overenskomsterne ser ud i dag - får en højere løn ved at være organiseret under LC. Sagen viser, at man på institutionerne skal være meget opmærksomme på at definere opgaverne meget præcist: Er der tale om undervisning eller om en anden form for aktivitet?", siger Merete Vejbæk, der er konsulent i DLF.
DLF har ikke mulighed for at anke de to afgørelser.
"Hvis vi ville have en anden afgørelse, skulle vi rejse en anden tilsvarende sag, men Danske Regioner vil gerne have, at vi løser problemet i fællesskab", siger Merete Vejbæk.
Indtil det bliver afklaret, hvad der skal ske med de medarbejdere, som er i klemme mellem de to domme, er de medlemmer hos DLF og er dermed omfattet af LC's overenskomst.
"Hvis vi skal afgive medlemmer, skal vi være sikre på, at de ikke underviser. Men grænsen er hårfin. Det er lidt, som når et barn skal mades. Det er en læreropgave, hvis formålet er at lære barnet at spise selv, mens det ikke er undervisning, hvis det alene handler om, at barnet skal overleve", siger Merete Vejbæk.
Ny sag om musikterapeut
Ergoterapeutforeningen er ikke ene om at så tvivl om, hvor speciallærere skal organiseres.
Dansk Magisterforening har på vegne af musikterapeuterne lagt sag an mod KL for at få anerkendt, at en musikterapeut, som laver behandlende undervisningstilbud på Specialskolen for Voksne i Aalborg Kommune, skal være omfattet af overenskomsten fra Akademikernes Centralorganisation.
Denne sag er endnu ikke berammet.
Afgørende for lønnen at undervisning bliver kaldt – ja, undervisning
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.