Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Århus Kommune vil have lærerne til at undervise mere

Som ventet sparer også Århus Kommune på folkeskolen. Politikerne vil have lærerne til at undervise mere, men de går efter en løsning inden for den nuværende arbejdstidsaftale. Det er Søren Aakjær, formand for Århus Lærerforening, glad for.

Henrik Stanek
Henrik Stanek Freelancejournalist
Start debatten
17. september 2010, kl. 15:18

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

30 ud af 31 byrådsmedlemmer indgik i nat et budgetforlig, som betyder, at Århus Kommune i gennemsnit skal spare 362 millioner kroner om året, heraf 50 millioner kroner på folkeskoleområdet.

Budgetforliget i Århus

Forligspartierne "ser gerne en forøgelse af undervisningstimetallet for folkeskolelærerne i Århus Kommune. Med henblik på at dette kan indgå i realiseringen af de kommende budgetreduktioner, anmodes forvaltningen - efter drøftelse med de relevante organisationer - at komme med forslag til realiseringen heraf", hedder formuleringen i budgetforliget.

"Det er altid ærgerligt, når der skal spares, men jeg er tilfreds med, at politikerne ikke siger, at lærerne skal undervise mere, men at de vil se, hvad der kan lade sig gøre inden for vores arbejdstidsaftale. Det tyder ikke på, de vil presse os til at opsige aftalen", siger Søren Aakjær, formand for Århus Lærerforening.

"Det havde også været svært at se et pres som andet end tillidsbrud på en aftale, som netop bygger på tillid. Derfor har jeg været rundt til de fleste partier for at fortælle politikerne om grundprincipperne i aftalen, og der har kun været positiv respons", siger Søren Aakjær.

Efteruddannelse og lejrskole kan komme i spil

Århus Kommune kan få mere undervisningstid ved at sløjfe opgaver under parameteret 'andre opgaver' i arbejdstidsaftalen.

"Desværre kan det gå ud over efteruddannelse og lejrskoler, som er et par af de store poster. Men skolerne har decentral økonomi, så det er svært at sige noget generelt. Nogle skoler ligger for eksempel over det vejledende timetal og kan vælge at skære her. Men der vil blive tale om serviceforringelser, som politikerne må tage ansvaret for", siger Søren Aakjær.

Han har selv ideer til løsninger inden for arbejdstidsaftalen, som han vil drøfte med styrelsen i Århus Lærerforening i næste uge.

Der skal spares på administration

En del af besparelserne på børne- og ungeområdet vil Århus Kommune hente ved at skære næsten 78 millioner kroner af udgifterne til administration over de næste fire år.

Det er for uambitiøst, mener de faglige organisationer på det kommunale område inklusiv Århus Lærerforening.

"Politikerne burde vende billedet på hovedet og se på, hvilke kerneydelser de ønsker at tilbyde og derefter vurdere, hvad det kræver at administrere dem. På den måde ville man spare flere penge", siger Søren Aakjær og peger på, at kommunen arbejder ud fra projektmodeller, som avler en masse bureaukrati.

"Når man ikke har tillid til hinanden, er man nødt til at skrive op og kontrollere. Det vil være spændende at se på, om vi i stedet kan brede det bærende princip om gensidig tillid i vores arbejdstidsaftale ud til at omfatte andre dele af kommunen", siger Søren Aakjær.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Århus Kommune vil have lærerne til at undervise mere

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS