Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Aakjærskolen holder forældremøde kun for mænd

Aakjærskolen i Skive har sikret sig, at der ikke er fodbold i tv, når de i morgen aften holder forældremøde kun for fædre. I aften er det mødrenes tur. "Vi har aldrig haft så mange tilmeldinger til et forældremøde før", fortæller skolens leder.

Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Start debatten
2. september 2008, kl. 17:06

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Aakjærskolen holder temauge om 'den gode tone' i denne uge. Der er fokus på, hvordan man taler til hinanden, hvordan man opfører sig godt, og hvordan man forholder sig til mobning. For at indsatsen kan lykkes, skal forældrene inddrages. Derfor har skoleleder Ove Jensen indbudt alle forældre til møde. Men han har delt mødet op i mødre og fædre.

"Jeg har altid haft en drengedrøm som inspektør om at invitere kun fædre til et forældremøde. Og så skulle vi have gule ærter, medisterpølse og fadøl. Men når vi gør det nu, så er det fordi, vi gerne vil forankre temaet i forældregruppen, og det tror jeg, at vi kan gøre bedre med opdelte møder", siger Ove Jensen til folkeskolen.dk.

Husk ham lige på det

Ove Jensen glæder sig til at se, hvad der kommer ud af det, når forældrene kommer til møde hver for sig.

"Skolen i dag er jo en pigeskole. Så når fædrene begynder at interessere sig for det, hvad sker der så? Flere fædre har sagt, at nu gør vi det til en tradition at mødes hver onsdag og holde forældremøde fra otte til ni, og så ser vi Champions League bagefter. Hvis det her lykkes, så tror jeg, at det virkelig kan give vores skole et spark bagi".

På kvindernes møde i aften kommen Jakob Freil og taler under overskriften 'Mødre, børn, skole familiens servicemedarbejder/regelsætter' og på mandemødet kommer Randi Lütkendal og taler om 'Mænd, børn, skole, rollemodel - går mine børn i skole? Kommer det mig ved?'.

Invitationerne er forskellige til fædre og mødre, og mændenes afsluttes med et P.S:

"Spørg din kone, om hun vil hjælpe dig med at udfylde sedlen og huske datoen for dig!".

Og indtil nu har 150 kvinder tilmeldt sig og 120 mænd har fået hjælp eller selv husket at tilmelde sig.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Aakjærskolen holder forældremøde kun for mænd

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS