Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

3600 skoleelever skriver breve for at redde liv

Amnesty International arrangerer igen Skriv for Liv-marathon, hvor skoleelever sender breve til mennesker eller grupper, hvis rettigheder bliver krænket.

Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
Start debatten
29. november 2012, kl. 13:41

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Fra d. 1. til 10. december deltager mindst 3600 danske skoleelever i kampagnen. Eleverne sender ti breve på ti dage til et menneske eller en gruppe, hvis rettigheder bliver krænket. Nogle sidder uretfærdigt fængslet, mens andre er blevet udsat for overgreb og stadig venter på, at de skyldige bliver stillet til ansvar.

Tilmelding til Skrivfor Liv - marathon

I år skriver eleverne blandt andet for Azza, som blev gennemtævet af politiet, fordi hun demonstrerede på Tahrirpladsen i Egypten, og for Hussain, som siden 2003 har været tilbageholdt på den amerikanske militærbase, Guantanamo, uden at blive sigtet for en forbrydelse.

Også de to kvinder fra det russiske punk-band Pussy Riot, der sidder fængslet for at have sunget en Putin-kritisk sang i en kirke i Moskva, er blandt årets Skriv for liv-sager.

En god måde at undervise eleverne på

Mere end 90 skoler over hele landet deltager i år i Skriv for Liv-maraton - og det er stadig muligt at tilmelde sig via linket til højre. Og det giver god mening at inddrage skoleeleverne i brevskrivningen, fortæller Ole Hoff Lund, der er pressechef i Amnesty International.

"De ti sager giver skolelærerne mulighed for at undervise eleverne i menneskerettigheder og i de udfordringer, som mennesker står overfor i andre dele af verden. Og samtidig er det jo helt unikt, at eleverne faktisk har mulighed for at skrive et brev, der kan få stor betydning for andre menneskers liv", forklarer han i en pressemeddelelse.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

3600 skoleelever skriver breve for at redde liv

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS