Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

24 skoler udtrukket til evaluering

"Det er alle tiders - det er da noget af et tilbud at få", lyder den spontane reaktion fra skoleleder Ulrik Lundby Hansen, Trællerupskolen i Gevninge ved Roskilde, som er en af de 24 grundskoler, der er blevet udpeget til evaluering hos Danmarks Evalueringsinstitut.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
23. maj 2001, kl. 15:05

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Sådan tror jeg også kollegerne oplever det - ja, jeg ved da ikke, om de ligefrem har klappet. Men jeg synes, vi gør det ganske godt, og det er da rart at få det bekræftet og måske blive rettet ind", siger Ulrik Lundby Hansen. Trællerupskolen er blevet tildelt 330 timer til den ekstra arbejdsbelastning, det bliver, når skolen i det kommende skoleår skal evaluere sine afgangsprøver i dansk samt undervisningen i geografi og historie på 7. og 8. klassetrin. Det er første gang, at Danmarks Evalueringsinstitut, Eva, har udpeget skoler til evaluering. 12 folkeskoler er udpeget til en evaluering af deres idnsats i skolestarten, dvs. børnehaveklasen, og 11 folkeskoler og en friskole skal have kigget deres afgangsprøveafvikling efter i sømmene.

For skolestartens vedkommende er det: Tranegaardskolen i Gentofte Kommune, Hastrupskolen i Køge, Fårevejle Centralskole i Dragsholm, Møllevangsskolen i Rønnede, Rolf Krake Skolen i Holstebro, Frisholm Skole i Them, Lihme Skole i Spøttrup, Løkken Centralskole i Løkken, Damhavens Skole i Vejle, Rødekro Skole i Rødekro, Nymarkskolen i Kerteminde og Vorbasse Skole i Billund Kommune.

Følgende skoler er udpeget til afgangsprøve-evalueringen:

Engesvang Skole i Ikast Kommune, Nørre Skole i Nykøbing Falster, Sct. Jørgens Skole i Næstved, Kingoskolen i Slangerup, Oehlenschlægersgades Skole i København, Trællerupskolen i Lejre, Brårup Skole i Skive, Seminarieskolen i Aalborg, Nellerupgårdskolen i Græsted-Gilleleje, Nexø Skole i Nexø, Tønder Kommuneskole i Tønder og en friskole, som endnu ikke er på plads.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

24 skoler udtrukket til evaluering

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS