Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

11 procent færre lærere i skolen på fire år

Antallet af lærere i den danske folkeskole er reduceret med mere end 11 procent de seneste fire år, hvor elevtallet kun er faldet med godt 3 procent. Lærerne har altså allerede øget produktiviteten betydeligt, og forestillingen om, at “lærerne bare kan løbe lidt hurtigere” holder ikke, siger formand for Danmarks Lærerforening Anders Bondo Christensen.

Antallet af lærere i folkeskolen opgjort som fuldtidsstillinger

Foto: Kilde: KRL, Kommunernes og Regionernes Løndatakontor http://www.krl.dk/, Note: Der er tale om ”beregnede fuldtidsansatte”. Tallene dækker lærere i folkeskolen, herunder specialundervisningen i kommunalt regi. Tallene er eksklusive børnehaveklasseledere, skoleledere, konsulenter o. lign. Timelønnede lærere (løse vikarer) er ikke medregnet i opgørelsen.
Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
5 kommentarer
17. november 2013, kl. 10:21

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

5 kommentarer

"For fjerde år i træk ser vi, at kommunerne nedlægger lærerstillinger for at spare resurser", siger Anders Bondo i en pressemeddelelse om undersøgelsen. Han kan slet ikke se, hvordan det skal hænge sammen, at den omfattende folkeskolereform med langt flere timer til eleverne hovedsageligt skal finansieres ved, at lærerne skal undervise mere.

Opgørelse over skoleudgifterne i OECD, herunderandelen til lærerlønninger

"Folkeskolens ledere kommer på en umulig opgave, når de skal have enderne til at mødes efter sommerferien. Kommunerne må hurtigst muligt tage initiativ til at sikre flere resurser med, når folkeskoleloven skal implementeres," siger Anders Bondo Christensen og påpeger, at Danmark sammen med England er et af de lande, der anvender den mindste del af folkeskolens udgifter til lærerlønninger. I Danmarks er det kun 50,5 procent, der bruges til lærerlønninger, mens det i gennemsnit i OECD-landene er 61,8 procent, siger han med henvisning til tal fra OECD's Education at a Glance (se link til højre).

5 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

11 procent færre lærere i skolen på fire år

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS