Liberal Alliance vil i et samråd have børne- og undervisningsminister Christine Antorini til at forklare, hvorfor regeringen ”ikke vil rette sig efter to nye internationale undersøgelser, der bl.a viser, at der ikke er sammenhæng mellem antallet af undervisningstimer og elevernes faglige niveau”.
Danske elever klarer sig godt i læsning, matematik og natur/teknik. Det viser to undersøgelser – Pirls og Timss – der offentliggøres i dag. Over 4000 elever fra 4.klassetrin har deltaget i hver undersøgelse. Folkeskolen.dk overværer pressemødet for offentliggørelse af de to undersøgelser. Følg med i løbet af dagen.
Pædagogik og didaktik i folkeskolens fag, specialpædagogik og ledelse i folkeskolen. 15 nye ph.d.-projekter kommer helt tæt på undervisningen i folkeskolen. Ph.d.-rådet har netop uddelt de 40 millioner til kroner til projekterne.
Udmærkede nødløsninger til vikartimerne, men er det virkelig nødvendigt?
Storylineforløb gør historie til fortælling og sætter faget i tværfaglig sammenhæng.
Det er værd at gå på opdagelse på hjemmesiden cfufilmogtv.dk, som gemmer på mere, end hvad den umiddelbart syner af. Guldet findes i de pædagogiske vejledninger.
I Norge skriver eleverne også i naturfag og historie, men lærere savner kompetence til at vurdere fagteksterne. »Skrivehjulet« skal skabe klarhed.
Gør det til en vane at afsætte Uge Sex i din årsplanlægning - børnene og de unge fortjener det!