Ifølge Magisterbladet DM, modtager formanden for DLF næsten 1,6 mio. om året inklusiv sine faglige bestyrelsesposter. Er så høje lønninger overhovedet foreneligt med et offentligt ombud?
Formanden for Silkeborg Lærerforening forklarede, hvorfor han var med på at medvirke til en løntilskudsordning.
S og SF vil revolutionere skolen. Succesen fra »Nyt nordisk køkken«, der blandt andet har gjort Noma til verdens bedste restaurant, skal kopieres i undervisningsverdenen
På kongressens sidste dag gik formandens stribede sokker salen rundt for at skaffe penge til radiolytternes ønskeprogram Giro 413, der ønskeligt til gengæld sender de frustrerede lærere i Ballerup og Randers en opmuntrende hilsen.
Salen rejste sig og klappede taktfast og længe som ved en god teaterforestillings afslutning, da Anders Bondo Christensen på kongressens sidste dag blev genvalgt som DLF-formand.
Det blev hovedstyrelsens og formand Anders Bondo Christensens kandidat, der af kongressen blev valgt som næstformand i Danmarks Lærerforening. Med et snævert flertal valgte kongressen Dorte Lange som ny næstformand for DLF.
Det lykkedes ikke Danmarks Lærerforenings hovedstyrelse at slanke sig selv ved kongressen. Hovedstyrelsen havde fremsat forslag om, at antallet af hovedstyrelsesmedlemmer skulle skæres ned fra 25 til 23, men forslaget fik ikke to tredjedeles flertal.