Gå i gang med Notebook- SMART Board som læringsværktøjMaterialetype: Bog med cd Forfatter: Ole Bjerglund Pedersen GeGe Forlag, telefon 86 19 01 19
|  |
Anmeldt af:
Lars Højberg Nielsen
"Gå i gang med Notebook" er et materiale, der giver brugeren en trin for trin-vejledning i anvendelsen af Smart Board i undervisningen. Materialet er opbygget på en hensigtsmæssig måde, så der fokuseres på, at læreren kommer i gang og på sigt også eleverne. Der vises et godt eksempel på et undervisningsforløb, hvor for eksempel it-vejlederne på en skole kan undervise kollegerne i brugen af Smart Board.
På en simpel, men udførlig og pædagogisk måde gennemgår materialet stort set alle grundlæggende ting vedrørende brugen af Smart Board - herunder tilslutning af pc, kalibrering af boardet, de indbyggede værktøjer samt råd og vejledning i forbindelse med ophavsret og så videre.
Herudover findes en klikvejledning, hvor brugeren guides gennem opbygningen og brugen af programmet Notebook - "klik for klik". Materialet underbygges løbende af en læringsteoretisk og pædagogisk gennemgang af fordelene ved arbejdet med Smart Board, og dette fungerer godt.
Jeg kan hermed give min anbefaling og dermed understrege, at det er en god igangsætter for undervisningen på Smart Board i skolen.
Yderligere materialeinfoGå i gang med Notebook
Materialetype: Bog med cd
Forfatter: Ole Bjerglund Pedersen
Udgiver: GeGe Forlag, telefon 86 19 01 19
Yderligere information: Et sæt med klikvejledning (37 sider), lærervejledning (31 sider) og cd koster 375 kroner plus forsendelse