to. 9. feb. 2012 kl. 10:26

KL vil se på den betalte frokostpause

  • Formand for DLF Anders Bondo og KL's forhandler kontorchef Nanna Abildstrøm forhandlede i 2008 lærernes nuværende aftale. På et møde for DLF's kredsformænd fortalte hun om KL's syn på aftalen i dag.  Hun fik efterfølgende en snak med lærernes formand.
    Formand for DLF Anders Bondo og KL's forhandler kontorchef Nanna Abildstrøm forhandlede i 2008 lærernes nuværende aftale. På et møde for DLF's kredsformænd fortalte hun om KL's syn på aftalen i dag. Hun fik efterfølgende en snak med lærernes formand.
Af: Maria Becher Trier

Slut med betalt frokostpause, mere undervisningstid og måske lavere løn. Det er nogle af de overvejelser, der sker i KL op til trepartsforhandlinger og læreroverenskomst. En af KL’s forhandlere præsenterede emnerne for DLF’s kredsformænd for på en konference i går.

"Den økonomiske krise har bidt sig fast. Baggrunden for de kommende forhandlinger er, at man rigtig mange steder i det private sætter lønnen ned. Det er vi ikke helt nået til endnu. Men det er der nogle, der gør sig overvejelser om".

Kontorchef i KL og forhandler af lærernes overenskomst Nanna Abildstrøm stillede sig i går op foran DLF's kredsformænd på en konference om overenskomstforhandlingerne 2013 og afleverede budskabet om, at nogle kunne ønske, at de kommunalt ansatte går ned i løn. Ordene blev mødt af mistroisk mumlen i salen i Korsør.

Sløjfet frokostpause skal sikre større arbejdsudbud

KL har ligesom DLF mange tanker om de trepartsforhandlinger, som regeringen har indbudt arbejdsmarkedets parter til. Flere arbejdstimer er et af emnerne, som står højt på KL's ønskeliste.

"Vi skal øge arbejdskraftudbuddet for at sætte gang i væksten. Det taler ind i de overskrifter, vi har set de seneste dage, som afskaffelse af spisepausen og afskaffelsen af store bededag. Vi må alle bidrage, fordi vi i dag har nogle anderledes vilkår, end vi har haft tidligere".

Også efteruddannelse mener Nanna Abildstrøm kommer til at fylde i trepartsforhandlingerne. KL mener, det bør være muligt, at lærere selv er være med til at betale for efteruddannelse.  

"Vi ser det som en sag, der er fælles mellem arbejdsgiverne og medarbejderne. Der er er ingen tvivl om, at det at holde sine kvalifikationer ved lige også er noget, der kommer den enkelte til gode. Det er muligvis ikke sådan, at al kompetenceudvikling skal betales af arbejdsgiveren", lød det fra Nanna Abildstrøm.  

Ingen afsatte kroner til Ny løn

Ved mange overenskomster har lærerne kæmpet mod KL's krav om, at der ved de generelle forhandlinger skal afsættes penge til lokale lønforhandlinger. I 2011 blev der ikke afsat penge, og KL vil heller ikke stille krav om det ved de kommende forhandlinger .

Til gengæld er der nogle, der stiller spørgsmålstegn ved den ordning, der sikrer, at de offentligt ansattes løn følger de privatansattes - den såkaldte reguleringsordning.

"Hvordan kan det være, at lønudvikling i den private sektor skal give udslag i lønstigninger på det offentlige, hvor man ikke kan påvise vækststigninger. Det er tanker, som er rundt omkring, som man ikke kan afvise at drøfte", sagde Nanna Abildstrøm. 

KL angriber ikke lærerne

Nanna Abildstrøm kommenterede den offentlige debat om, hvor meget lærerne underviser. Hun understregede, at KL ikke mener, at lærerne arbejder for lidt. Der er ikke tale om et angreb på lærerne, sagde hun og nævnte en række samarbejdsprojekter mellem KL og DLF som handler om kvalitet i folkeskolen.

KL's holdning er klar; man kan godt prioritere både kvalitet og besparelser.

"Kvalitet og fokus på resurser. Det er altså ikke hinandens modsætninger. Vi bliver nødt til at se i øjnene, at når økonomien er stram, så er det legitimt, at der skal være besparelser nogle steder"

Nanna Abildstrøm fremhævede, at partnerskabet om effektivisering af lærernes arbejdstid, som 20 kommuner ind til nu har indgået, giver et overblik og et oplyst grundlag for, hvor man den enkelte kommnune kan skære.

Hun understregede, at hun står ved den arbejdstidsaftale, hun selv var med til at indgå i 2008. Men hun hører igen og igen borgmestre og kommunaldirektører sige, at når aftalen nu skulle være resurseneutral, hvordan kan det så være, at lærerne underviser mindre nu, end de gjorde på den gamle aftale fra 2005?

"Politikerne sidder og tænker 'Vi blev snydt. Vi blev snydt igen'. Så det er et tema, der er der. Det er et tema, der ikke går væk. Jeg er også bange for, at det er et tema, som vil tage til i intensitet. Det er på alle område i det danske samfund, der skal skære ned, og man skal finde nye måder at gøre det på. Og det gælder også lærerne. Det kan ikke være anderledes".

DLF holder i dag ekstraordinær kongres i Bella Center i København om blandt andet presset på lærernes arbejdstidsaftale.  

Kommentarer

Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på folkeskolen.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m.

Tilmeld dig her