Trænger du og dine fagkolleger til aktuelle artikler om engelske kultur- og samfundsforhold til brug i 8. til 10. klasse? Så burde I måske overveje at abonnere på Have@go, der hver måned bringer en interessant artikel samt opgaver til samme. Artiklerne kan enten printes ud, eller der er aktive link i opgaverne, som eleverne skal bruge.
Dette interaktive materiale er udkommet siden december med følgende titler: Britain out of Iraq, Queen Elizabeth II, The Ipswich Murders og Kate Middleton. Du spørger måske dig selv, hvem Kate Middleton er, men hvis du havde læst artiklen, ved du, at det er den kvinde, som prins William måske skal giftes med.
Det er ikke kun artikler og tilhørende opgaver, du har adgang til. På nuværende tidspunkt findes der også Going to London, som er en armchair travel, og enoghalvtreds spørgsmål til What do you know about Great Britain? Desuden er der et billedarkiv med tyve gode fotografier af seværdigheder i London, som elever for eksempel kan bruge til en PowerPoint-præsentation.
Der er også tænkt på, at eleverne skal have øvet deres skrivefærdigheder på engelsk, så ud over de udmærkede opgaver, der arbejder med sproglige og indholdsmæssige forhold, kan man finde breve om home swap, hvor eleverne skal udarbejde breve til læreren.
Materialet inspirerer ligeledes til at bruge internettet på en hensigtsmæssig måde, da der for eksempel er ti henvisninger til weblink. Her har jeg specielt bidt mærke i www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/radio/specials/1412_weekender/index.shtml, hvor man kan finde aktuelle lyttetekster med tilhørende billeder, tekstintroduktion og gloser.
Have@go er et udmærket supplerende materiale, som eleverne sikkert vil synes om. For lærerne er der det ekstra positive, at man får aktuelle nyheder ind i undervisningen, samtidig med at man også får trænet den skriftlige dimension.



Kommentarer
Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på folkeskolen.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m.
Tilmeld dig her